Indīgie pārsteigumi
Tikai nupat bioloģiskās saimniecības īpašniece Zemgales pusē (vārdu lūdza nepubliskot) uzzināja, kādu sodu dabūjis kaimiņš par viņas pļavas indēšanu šajā pavasarī. Kā 12. aprīlī nolaidis pa saviem laukiem augšanas regulatoru, tā vējš uzcēlis tik pamatīgu miglas mākoni, ka atlicis vien sūtīt ziņu Vides SOS. Analīzes uzrādījušas, ka izsmidzinātā viela trāpījusi arī bioloģiskās saimniecības pļavai.
“Šādu gadījumu ir daudz,” apgalvo Latvijas Bioloģiskās lauksaimniecības asociācijas valdes priekšsēdētājs un saimniecības “Salenieki” zemnieks Gustavs Norkārklis. Tikai ar vainīgā pieķeršanu pie rokas neesot tik vienkārši – ej nu novaktē konvencionāļa lauku miglošanas grafiku! Organizācija vēlas sniegt priekšlikumus likuma grozījumiem, lai pasargātu bioloģiskos zemniekus no indīgiem pārsteigumiem.
Nākamais solis – biosertifikāta atņemšana un bankrots
“Mani aizkaitināja, ka konvencionālie saimnieki tik stāsta, ka nekas slikts nenotiek, noteikumus viņi ievēro un pesticīdi paliek vienīgi viņu laukā,” savu lēmumu paziņot Vides SOS par kaimiņa sparīgo miglošanu paskaidro Zemgales saimniece. Pēdējos gados arī daudzi paziņas, kas nenodarbojas ar bioloģisko zemkopību, viņai zvanot un vaicājot – kā rīkoties – nāburgs miglo laukus, bet vējš visas indes pūš uz viņu māju. Neko daudz jau nevarot izdarīt – augu aizsardzības līdzekļu lietošanas noteikumi nosaka, ka sējumus un stādījumus drīkst apsmidzināt, ja vēja ātrums nepārsniedz četrus metrus sekundē. Miglot atļauts arī pūtienā līdz astoņiem metriem sekundē, ja smidzinātājs aprīkots ar rūpnieciski komplektētām palīgierīcēm, kas mazina tā ietekmi uz smidzinājumu, nodrošinot tā nokļūšanu tikai uz paredzētās apstrādājamās virsmas.
Pieredze parādījusi, ka Vides SOS aplikācija darbojas – nākamajā dienā pēc sūdzības nosūtīšanas Valsts augu aizsardzības dienesta (VAAD) ļaudis bijuši klāt, ziņojuši, ka kaimiņš smidzinājis augšanas regulatoru, pārkāpumu ar vēja ātruma ievērošanu neesot, un paņēmuši augu paraugu no biozemnieces zālāja lauka. Par rezultātiem uzzinājusi nevis, kā pienāktos, no VAAD, bet pēc vairākām nedēļām – no bioloģiskās lauksaimniecības sertifikācijas institūcijas “Vides kvalitāte”. Laboratorisko testu rezultāti uzrādījuši augšanas regulatora “Cycocel 750” pēdas. Sekoja sankcijas – konkrētajam laukam atņemts bioloģiskās lauksaimniecības sertifikāts un noteikts pirmā pārejas gada statuss. Saimniece teic, ka nepatikšanas varēja būt vēl lielākas, ja laukā būtu produkcija, kuru “pa tiešo tirgotu”, taču tā sagadījies, ka pirmais pļāvums atstāts sapūšanai un govīm dots tikai nākamais ataudzējums. “Tagad jūtamies kā zem Dāmokla zobena – ja šāds gadījums atkārtosies, nākamais solis būs sertifikāta atņemšana visai saimniecībai un bankrots uz līdzenas vietas.” Kā nupat noskaidrojies, kaimiņam, kuru vietējie ļaudis saucot par dāni, VAAD uzlicis sodu – 150 eiro.